Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć nakłady na infrastrukturę towarzyszącą inwestycji

02 lipca 2018 | Podatki i księgowość | Sławomir Zieleń

Wydatki inwestora na budowę drogi dojazdowej powinny być rozpoznane w kosztach w momencie przekazania jej gminie. Dopiero wtedy stają się one definitywne i można je jednoznacznie i prawidłowo ująć w rachunku podatkowym.

Przedsiębiorca (inwestor) wznoszący budynek mieszkalny lub niemieszkalny często jest zobowiązany przez organy administracyjne do budowy bądź przebudowy dróg i sieci wodno – kanalizacyjnej. Chodzi o te elementy infrastruktury, które znajdują się wprawdzie poza wznoszonym budynkiem, ale umożliwiają jego prawidłową eksploatację. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że budynek stanie się w pełni funkcjonalny bez możliwości dojazdu, czy też bez wody. Inwestor we własnym interesie godzi się więc na wybudowanie (przebudowanie) tych elementów infrastruktury, które w przyszłości zapewnią mu wyższe przychody (obroty).

Ustawowe obowiązki

Na inwestora mogą być nałożone ustawowo pewne obowiązki.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych (dalej: u.d.p.) budowa lub przebudowa dróg publicznych, spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora. Szczegóły dotyczące zakresu obowiązków przedsiębiorcy w tym zakresie ustala się w umowie z zarządcą drogi. Należy przy tym pamiętać że infrastruktura związana z drogą stanowi jej część, jeżeli jest ona zlokalizowana w pasie drogowym (art. 4 ust. 2 u.d.p.). Budowa drogi czy też instalacji wodno – kanalizacyjnej ma miejsce na gruntach będących najczęściej własnością gminy.

Warto przeanalizować jak w takiej sytuacji rozlicza się w podatku dochodowym ponoszone przez przedsiębiorcę koszty tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament