Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Protest nieporozumień

02 lipca 2018 | Opinie

BARTOSZ MARCZUK Strajk osób niepełnosprawnych dobiegł końca, lecz nie milknie dyskusja wokół niego. To dobrze, bo potrzeby tego środowiska są ważne, ale warto też zmierzyć się z nieporozumieniami, które wokół niego narosły.

Jednym z czterech głównych nieporozumień było stwierdzenie, że „protestujący nie mają za co żyć". Mając wielki szacunek do trudu rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi i rozumiejąc ich zwiększone wydatki, warto przyjrzeć się faktom. A te mówią, że akurat grupa osób protestująca w Sejmie – tj. opiekunowie osób niepełnosprawnych (ON), których niepełnosprawność powstała w dzieciństwie – są najlepiej uposażoną z budżetu grupą. Otrzymują miesięcznie co najmniej 3 tys. zł wsparcia. Jest wypłacane bez względu na sytuację materialną, nie obowiązuje tu kryterium dochodowe. Na tę kwotę składają się: 1477 zł netto – świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna, 878 zł netto – renta socjalna podniesiona od czerwca br. dla podopiecznego, 153 zł netto – zasiłek pielęgnacyjny, który od przyszłego roku wzrośnie o 62 zł (dla podopiecznego), i 539 zł – opłacane z budżetu państwa składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Łącznie jest to kwota co najmniej 3047 zł wsparcia finansowego w formie gotówki, wpłaty na konto emerytalno-rentowe do ZUS i NFZ.

Postulat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament