Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iran kolejnym słabym rynkowym ogniwem

02 lipca 2018 | Ekonomia
Iran to jeden z wielkich producentów ropy
źródło: Rzeczpospolita
Iran to jeden z wielkich producentów ropy

GOSPODARKA Irański kryzys gospodarczy połączony z sankcjami nałożonymi na ten kraj może doprowadzić do wstrząsu na rynku naftowym. To kolejne z państw rozwijających się, które odczuwa presję.

Od 8 maja (czyli dnia, w którym USA zapowiedziały powrót sankcji) irańska waluta, rial, straciła do dolara około 40 proc. na czarnym rynku. Pod koniec tygodnia płacono za 1 dolara nawet 89 tys. riali. Wyznaczany przez państwo kurs od kwietnia jest ustalony na około 42 tys. riali za 1 dol. Na koniec zeszłego roku wynosił on oficjalnie 32 tys. riali za 1 dol. Irański rząd dostrzega to, że kurs oficjalny jest oderwany od rzeczywistości i zapowiada, że ustanowi odrębny dla eksporterów oraz importerów.

Załamanie riala zaczyna przypominać upadek waluty innego dużego producenta ropy – Wenezueli. Z tą jednak różnicą, że załamanie wenezuelskiego boliwara zaczęło się kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament