Koszty pracownicze dają prawo do ulgi B+R
Dla spełnienia wymogu zatrudnienia w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej decydujące jest rzeczywiste wykonywanie przez pracownika tego rodzaju prac. Nie wystarczy sam zapis w umowie o pracę.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 marca 2018 r. (III SA/Wa 653/17).
Spółka wskazała we wniosku o interpretację, że w zakres jej działalności wchodzi m.in. działalność badawczo-rozwojowa (B+R) w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Z tytułu tej działalności spółka ponosi koszty kwalifikowane dotyczące pracowników realizujących działalność B+R. Rozróżniono dwie grupy pracowników. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że realizowanie przez nich działalności B+R wynika bezpośrednio z opisu zakresu obowiązków zawartego w umowie o pracę, z takim zastrzeżeniem, że działalność B+R mogą w danym okresie rozliczeniowym realizować przez cały czas pracy, częściowo, a nawet w ogóle. Druga grupa pracowników prowadzi działalność B+R na podstawie odpowiedniego polecenia służbowego, czy oddelegowania, które nie zawsze jest sformalizowane. Spółka ma zamiar odliczać od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R, w tym koszty świadczeń pracowników zaliczanych do pierwszej grupy w całości, a pracowników zaliczanych do drugiej grupy zgodnie z prowadzoną ewidencją – roporcjonalnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta