Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankrutów znów przybywa, a będzie jeszcze gorzej

02 lipca 2018 | Ekonomia
Coraz więcej firm chce się restrukturyzować, by uniknąć bankructwa
źródło: Rzeczpospolita
Coraz więcej firm chce się restrukturyzować, by uniknąć bankructwa

finanse | Wbrew pozorom warunki rynkowe wcale nie są dla firm takie sprzyjające. W całym roku liczba postępowań upadłościowych może wzrosnąć nawet o 30 proc. – ostrzega Coface. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA

W pierwszym półroczu tego roku liczba ogłoszonych przez sądy upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce sięgnęła 467, czyli aż o 21 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu przygotowanego przez ubezpieczyciela należności Coface. Ostatnio tak wysoki poziom bankructw i postępowań naprawczych, zarówno jeśli chodzi o ich liczbę, jak i dynamikę, miał miejsce pięć lat temu – w 2013 r., gdy gospodarka rzeczywiście dosyć mocno spowolniła.

Biznes ma problemy

Teraz jednak gospodarka pędzi, a ostatnie trzy kwartały (łącznie z I kwartałem 2018 r.) to wzrost PKB o około 5 proc. Co się więc dzieje? – Mimo wszystko biznes odczuwa poważne trudności. W wielu branżach jest duża konkurencja, nie pozwala zwiększać marż, choć rosną koszty działalności, chociażby wynagrodzeń pracowników – wyjaśniają eksperci Coface. Poza tym płynność przedsiębiorstw osłabiają wydłużające się terminy płatności i narastające opóźnienia w realizacji faktur.

– Rzeczywiście, znaleźliśmy się w takim momencie, że pomimo dobrej koniunktury warunki prowadzenia biznesu w niektórych branżach się pogorszyły, a wynikające z tego ryzyko bankructwa wyraźnie wzrosło – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament