Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd Najwyższy bez głosu rozsądku

02 lipca 2018 | Świat

usa | Nominacja Trumpa może przechylić szalę w dziewięcioosobowym gremium na rzecz konserwatystów. ALEKSANDRA SŁABISZ z Nowego Jorku

Przez 40 lat układ sił w Sądzie Najwyższym był wyważony: jego decyzje sprzyjały raz wyborcom o prawicowych, a raz o lewicowych poglądach. Ale po nominacji przez Donalda Trumpa swojego kandydata ta wyrocznia prawna może się stać głosem konserwatywnych wyborców.

Na emeryturę, po 30 latach, odchodzi Anthony Kennedy – sędzia, którego głos w wielu ważnych, wręcz historycznych, sprawach przechylał w jedną lub drugą stronę ostateczną decyzję Sądu Najwyższego.

Kennedy to sędzia nominowany przez republikańskiego prezydenta Ronalda Reagana w 1987 r. „Nie był tak radykalnie konserwatywny, jak życzyliby sobie zwolennicy Reagana, ale w wielu sytuacjach głosował po ich myśli" – komentuje Adam Liptak, ekspert ds. prawnych z „New York Timesa". Tak było m.in. w 2000 r., gdy ważył się los wyników wyborów prezydenckich: gdy czterech na dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego opowiedziało się za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament