Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyśpieszenie wokół Sądu Najwyższego

02 lipca 2018 | Prawo | Marek Domagalski

Przed 4 lipca, kiedy według nowej ustawy sędziowie SN i pierwsza prezes Gersdorf mieliby przejść we wcześniejszy stan spoczynku, sprawy nabrały tempa.

Organizacja dwóch sztandarowych projektów, czyli nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej SN, jest w powijakach, choć formalnie istnieją od trzech miesięcy.

W piątek, po miesiącu oczekiwania, opublikowano obwieszczenie prezydenta RP z 24 maja o wolnych stanowiskach sędziego w SN, które otwiera procedurę naboru nowych sędziów do SN – czego zresztą PiS nie ukrywał. Opozycja i sędziowie, w tym SN, którzy w czwartek murem poparli prezes Gersdorf, zarzucają stronie rządowej, że w tej reformie chodzi właśnie tylko o wyminę sędziów.

Wymiana krwi

W terminie miesiąca każdy prawnik, który spełnia warunki objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swą kandydaturę Krajowej Radzie Sądownictwa, która po jej zaakceptowaniu kieruje wniosek do prezydenta, gdyż to on decyduje o powołaniu.

Jak powiedział jednak „Rzeczpospolitej" sędzia Leszek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament