Tylko twórca skorzysta z preferencyjnej stawki VAT
Gdy pracodawca nie wnosi żadnego elementu twórczego do programów wytworzonych przez pracowników na podstawie umowy o dzieło i z przeniesieniem praw autorskich, a jedynie je nabywa, to nie jest ich twórcą. W takim przypadku nie może stosować obniżonej stawki podatku przy sprzedaży licencji.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 marca 2018 r. (I FSK 807/16).
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że w ramach swojej działalności tworzy programy komputerowe i portale internetowe. Część związanych z tym zadań jest zlecana podwykonawcom, z którymi zawierane są umowy o dzieło. Zgodnie z zawartymi umowami, na podatnika przenoszone są prawa do wytworzonych kodów programistycznych. Następnie, podatnik sprzedaje te produkty pod własnym imieniem i nazwiskiem w drodze udzielania licencji i wystawia faktury VAT.
Podatnik spytał czy w związku z opisaną usługą może korzystać z obniżonej 8-proc. stawki VAT na podstawie poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Jego zdaniem przysługuje mu takie prawo, ponieważ wytworzone programy są unikalne i niepowtarzalne, spełniając tym samym definicję utworu z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (u.p.a.p.p.). Podatnik uważa, że jest twórcą tych utworów, tworzy programy samodzielnie w całości lub w części. Gdy podwykonawcy przeniosą na podatnika prawa autorskie, wtedy opracowane programy może traktować jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta