Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co organy sprawdzą w dokumentacji

02 lipca 2018 | Podatki i księgowość | Krzysztof Wiśniewski 
Alicja Michalak

Zdarza się, że przebieg transakcji jest weryfikowany poprzez przesłuchania pracowników. Warto więc zadbać, 
aby niedostateczna wiedza tych osób nie stała się podstawą do kwestionowania rynkowości przyjętych rozliczeń.

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania organów skarbowych tematyką cen transferowych, wynikiem czego są częstsze kontrole i rosnąca kwota doszacowań z tego tytułu. Konsekwencje sporządzenia dokumentacji niespełniającej wymogów lub w ogóle jej braku są zróżnicowane, ale za każdym razem dotkliwe dla podatnika. Warto być świadomym, jakie sankcje grożą za naruszenie obowiązków dokumentacyjnych i jak postępować, żeby tych sankcji uniknąć.

Uprawnienia organów oraz procedura kontrolowania prawidłowości ustalania cen transferowych są ściśle sformalizowane i wynikają z ustaw podatkowych. Dokumentacja cen transferowych ma na celu, przede wszystkim, uzasadnienie ceny przyjętej między podmiotami powiązanymi, a dane w niej zawarte służą organowi za główne źródło wiedzy o dokładnym przebiegu zdarzeń mających wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych. Podatnik powinien więc dołożyć wszelkiej staranności przy jej sporządzaniu, by w razie ewentualnej kontroli organy nie miały podstaw do jej zakwestionowania.

Na początku warto zastanowić się, jakim kluczem kierują się organy przy typowaniu podmiotów do kontroli. Dużym ułatwieniem w zakresie pozyskiwania danych podatników jest fakt dostępu przez urzędy skarbowe do informacji przesłanych drogą elektroniczną (podatnicy zobowiązani są m.in. do wysyłania plików JPK czy składania załącznika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament