Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden dostaje wszystko, inni nic

04 września 2018 | Życie Regionów | Aleksandra Tarka

FINANSE | Z powodu dziurawego przepisu dziś nie wiadomo, jak ustalić udział gmin w podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Aleksandra Tarka

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to jedno ze źródeł dochodów własnych gmin. Zgodnie z przepisami podatkowymi samorządy mogą liczyć na zyski od powszechnych w obrocie umów, takich jak pożyczka, dożywocie, ustanowienie hipoteki włącznie z najpopularniejszą, czyli umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Z uwagi na popularność umów sprzedaży i na to, że w tym przypadku podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, zyski z PCC to ważny element budżetów samorządowych. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi sprzedaż przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części. Okazuje się jednak, że ustawodawca zapomniał, że majątek firmowy może być położony na obszarze kilku gmin i nie ma sposobu, jak w takim przypadku podzielić PCC. Problem dostrzegł już w swoim orzecznictwie Naczelny Sąd Administracyjny.

Dużo, ale nie do podziału

Spory, które trafiły na wokandę NSA, powstały w związku ze sprzedażą majątku między gigantami, takimi jak kopalnie, elektrociepłownie czy wielkie spółki akcyjne. W takim przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament