Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najgorsze od pięciu lat zbiory zbóż windują ceny

04 września 2018 | Ekonomia | Aleksandra 
Ptak-Iglewska
>wciąż spadają prognozy wielkości zbiorów zboża w europie. mniejsze żniwa wpływają na podwyżki cen  nie tylko zbóż, ale na cały rynek żywności
źródło: Rzeczpospolita
>wciąż spadają prognozy wielkości zbiorów zboża w europie. mniejsze żniwa wpływają na podwyżki cen nie tylko zbóż, ale na cały rynek żywności

Rolnictwo | Susza ścięła plony w całej Europie, zboża są już o jedną piątą droższe niż przed rokiem, a ich rosnące ceny wpłyną na resztę żywności.

 

Susza w całej Europie spowodowała reakcję łańcuchową. Konsekwencją braku deszczu są słabe zbiory zbóż, a to z kolei wywiera presję na ceny. Już dziś pszenica jest droższa o 20 proc. względem ubiegłego roku, w ciągu miesiąca jej ceny mogą wzrosnąć o kolejne 10 proc. – wynika z rankingu prognoz cen surowców rolnych „Rzeczpospolitej". Za drogimi zbożami kryją się drogie pasze, więcej możemy zapłacić za mięso i produkty mleczne. Przed wielkimi podwyżkami ratuje globalny rynek i import zboża z Rosji.

Analitycy banków BGŻ BNP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament