Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie bójmy się mówić rzeczy niepopularnych

04 września 2018 | Dodatki Jednodniowe
źródło: materiały prasowe

Prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland

 

Medycyna sercowo-naczyniowa w Polsce jest dziedziną bardzo efektywną kosztowo, przynosi konkretne wymierne korzyści. Tak było przed obniżkami wycen i tak jest po obniżkach. Czy tak będzie nadal? Prawdopodobnie nie. Jeśli przekroczy się pewien minimalny próg wyceny, osiągnięcie dobrych efektów nie będzie już możliwe.

Dobrym przykładem jest procedura złożonej angioplastyki naczyń wieńcowych, którą można wykonać zamiast inwazyjnego zabiegu kardiochirurgicznego wszczepienia bajpasów. Była ona wyceniana na poziomie ok. 16 tys. zł, podczas gdy bajpasy na ok. 22 tys. zł. Po drastycznej obniżce wyceny procedur, zamiast wykonać małoinwazyjny zabieg angioplastyki, musimy wysyłać pacjentów na droższą i bardziej inwazyjną operację wszczepienia bajpasów. W efekcie kolejka do tego zabiegu wydłużyła się już średnio do sześciu miesięcy.

By nie zaprzepaścić osiągnięć polskiej kardiologii, wyceny świadczeń powinny wrócić przynajmniej do poziomu sprzed obniżek.

Rozwój kardiologii hamować będzie również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament