Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

04 września 2018 | Dobra Administracja | Tomasz Korczyński, Jakub Kot

Nowe prawo | Zmiany w ustawie o PPP mają ułatwić prowadzenie wspólnych inwestycji podmiotów publicznych z sektorem prywatnym.

Prezydent podpisał nowelizację w dniu 7 sierpnia 2018 roku (w chwili zamknięcia dodatku czekała ona na opublikowanie w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej). Zgodnie z intencją ustawodawcy – wyrażoną w uzasadnieniu do nowelizacji – zasadniczym celem przedmiotowych zmian jest wyeliminowanie niespójności legislacyjnych oraz wdrożenie usprawnień dla rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego (dalej PPP) w Polsce (także tych, które z powodzeniem są implementowane w ramach praktyki międzynarodowej).

Wydaje się, że ustawodawcy ten fundamentalny cel regulacji udało się osiągnąć. Nowelizacja niesie bowiem za sobą istotne i pożądane zmiany, będące odpowiedzią na postulaty zgłaszane zarówno ze strony podmiotów publicznych, jak i szeroko rozumianego sektora prywatnego (co istotne – w tym również instytucji finansujących). Zakres przedmiotowy wprowadzonych zmian jest szeroki i kompleksowy – nowelizacja równocześnie zmienia niemal dwadzieścia innych aktach prawnych.

Tryb wyboru partnera prywatnego

Nowelizacja konstytuuje zasadę prymatu procedury wyboru partnera prywatnego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1579 ze zm, dalej: „UPZP"). Wobec powyższego, podmiot publiczny każdorazowo posiadać będzie uprawnienie do procedowania w reżimie zamówień publicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament