Najczarniejszy ze snów polskich bankowców
Finanse | Aż 77 proc. szefów placówek bankowych boi się wybuchu kryzysu w Unii Europejskiej w najbliższych pięciu latach. Nie widzi takiego zagrożenia tylko co pięćdziesiąty.
Pesymiści najczęściej wymieniali jako zagrożenie, które może wywołać krzys, procesy dezintegracyjne w UE (33 proc. wskazań) i wojny handlowe na świecie (23 proc.). Do tego wskazują na problemy wewnętrzne poszczególnych krajów europejskich (17 proc.), niestabilność finansową strefy euro (10 proc.) i rosnącą konkurencję ze strony gospodarek pozaeuropejskich takich jak amerykańska czy azjatyckie (10 proc.).
– Związek Banków Polskich od lat przeprowadza badanie koniunktury. Obecnie opinie bankowców wydają się bardziej stanowcze w odniesieniu do możliwości wystąpienia kryzysu i to jest niepokojące. W środowisku bankowym czytamy ten wynik jako składową wielu czynników, które istotnie wpływają na kondycję naszej gospodarki i w konsekwencji polskiej bankowości – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.
Różne scenariusze
Obawy o kryzys pojawiają się w czasie, gdy gospodarka strefy euro jest w najlepszej kondycji od dekady, jeszcze szybciej rozwijają się kraje UE spoza unii walutowej.
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Banku Polska, zwraca uwagę, że kryzys, rozumiany jako spowolnienie wzrostu gospodarczego z silnym odpływem kapitału, wzrostem rentowności obligacji i zmienności kursów walut...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta