Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligentne maszyny będą zabierać, ale i tworzyć miejsca pracy

04 września 2018 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Duszczyk
≥Najwięcej robotów znalazło miejsce w fabrykach motoryzacyjnych. Takie maszyny są szybsze, popełniają mniej błędów i mają krótki zwrot z inwestycji.
źródło: AdobeStock
≥Najwięcej robotów znalazło miejsce w fabrykach motoryzacyjnych. Takie maszyny są szybsze, popełniają mniej błędów i mają krótki zwrot z inwestycji.

Innowacje | Robotyzacja i sztuczna inteligencja to technologie, które wyznaczą przyszłość firm

 

W technologie kognitywne oraz robotykę będą inwestować wszystkie branże – wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. Globalna dynamika tych wydatków do 2021 r. ma sięgać 50 proc. rocznie. W tym okresie nakłady na tego typu innowacyjne rozwiązania mają wynieść nawet 200 mld dol.

Polska w ogonie UE

Według szacunków A.T. Kearney tzw. rynek RPA (robotyzacji i automatyzacji procesów) jeszcze w 2016 r. oscylował wokół kwoty 800 mln dol. Szybko jednak przyspiesza. Raport Deloitte „The robots are ready, are you" wskazuje, iż spośród tych firm, które znajdują się już na etapie wdrażania robotyki, aż 78 proc. oczekuje zwiększenia nakładów na tę technologię w ciągu kolejnych trzech lat. Ci, którzy są w fazie pilotażu, planują wydać na ten cel średnio 1,5 mln dol.

A.T. Kearney podaje, że obecnie 34 proc. firm w Europie Zachodniej i 54 proc. w USA wykorzystuje w swojej działalności roboty. Niestety Polska pod tym względem znajduje się w ogonie Unii Europejskiej. Jednak i naszą gospodarkę czekają zmiany. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) jesteśmy w czołówce krajów, w których najszybciej rośnie liczba robotów wykorzystywanych do pracy.

Wśród branż najbardziej doceniających korzyści z automatyzacji i robotyzacji procesów na czele znajdują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament