Jesień dobra dla kultury
Rozrywka | Z rozpoczynającym się nowym sezonem ruszy lawina atrakcyjnych zdarzeń. W stolicy będą dwie duże wystawy związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Startujący 17 września pięciodniowy festiwal zaprezentuje najnowsze polskie produkcje w trzech sekcjach konkursowych. 50 filmów będzie pokazanych w Konkursie Głównym, konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Festiwal otworzy zakwalifikowany do Konkursu Głównego nowy film Filipa Bajona „Kamerdyner".
Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Grają Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Borys Szyc. Filmowi towarzyszy wydanie książki i kampania „Ucz się kaszubskiego".
W Konkursie Głównym FPFF o Złote Lwy walczy 16 filmów. Są wśród nich dwie bardzo głośne produkcje: „Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego uhonorowana Złotą Palmą za reżyserię w Cannes oraz „Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, która zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Prix na tegorocznym Berlinale. Bohaterką cyklu „Skarby kina przedwojennego" będzie Pola Negri, gwiazda kina niemego.
Droga na literacki szczyt
Kraków jako miasto literatury przewodzi w świecie książek. Od 22 do 28 października zaprasza na jubileuszową 10. edycję Festiwalu Conrada, jedno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta