Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narew przeniesie PGZ na wyższą półkę

04 września 2018 | Nowoczesna broń | Grzegorz Balawender

Prezentacja | Program Narew to koło zamachowe i istotny element strategii rozwojowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Polski przemysł zbrojeniowy powinien odnieść korzyści z udziału w realizacji programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła (którego podstawą ma być system Patriot) i programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu – Narew. Na system Narew są dwa pomysły: albo budowa obrony powietrznej krótkiego zasięgu w ramach programu Wisła, albo stworzenie systemu od podstaw przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wydaje się, że budowa systemu od podstaw będzie efektywniejsza i tańsza.

Skok technologiczny

PGZ ma obecnie kompetencje zdobyte przy budowie radarów, powinny być one w systemie Narew wykorzystane i rozwinięte. Zasadniczy skok technologiczny powinien dotyczyć rakiet, więc potrzebne są dobre umowy na poziomie rządowym i biznesowym. PGZ zamierza w jak największym stopniu zachować obecne systemy dowodzenia i podłączyć je do układu dowodzenia IBCS wykorzystywanego w systemie Wisła.

- Jeżeli nasi menedżerowie i inżynierowie odpowiednio ustalą relacje, także z partnerami amerykańskimi, możemy mieć spore możliwości kształtowania systemu - ocenia Jakub Skiba, prezes PGZ.

Obronę powietrzną w Polsce podzielono na różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament