Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne obniżki

04 września 2018 | Dodatki Jednodniowe | Karolina Kowalska
≥Sprawne leczenie zawału pozwala uniknąć nie tylko śmierci, ale i kalectwa
źródło: Shutterstock
≥Sprawne leczenie zawału pozwala uniknąć nie tylko śmierci, ale i kalectwa

Taryfikacja | Zmniejszenie wycen procedur kardiologii interwencyjnej zagraża bezpieczeństwu pacjentów – uważają specjaliści. Według resortu sytuacja jest pod kontrolą.

 

O 20 proc. mniej angioplastyk, czyli przezskórnych zabiegów poszerzenia zwężonych naczyń wieńcowych, zostało wykonanych w 2017 r. w stosunku do roku 2016. – Nie wynika to jednak z faktu, że jako społeczeństwo jesteśmy zdrowsi. Świadczy raczej o tym, że dyrektorzy niektórych szpitali oszczędzają na zabiegach, które stały się deficytowe – uważa dr hab. n med. Aleksander Żurakowski, ordynator oddziału kardiologii Małopolskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego w Chrzanowie i przewodniczący Stowarzyszenia Zawodowego Kardiologów Interwencyjnych (SZKI). Wtóruje mu prof. Andrzej Bochenek, legenda polskiej kardiochirurgii, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) i członek rady nadzorczej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS). – Wycena niektórych procedur zmniejszyła się nawet o 57 proc., jak w przypadku leczenia przezskórnego wielonaczyniowej choroby wieńcowej czy kontynuacji leczenia zabiegowego po zawale serca – mówi prof. Bochenek.

Limitowana dławica

Jak wyliczył dr Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i specjalista zdrowia publicznego, w latach 2015–2017 doszło do czterech zmian wycen procedur w kardiologii interwencyjnej, uregulowanych w zarządzeniach prezesa NFZ (nr 55/2016/DSOZ z 28 czerwca 2016 r., nr 117/2016/DSOZ z 1 grudnia 2018...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament