Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od 22 sierpnia uproszczenia nie tylko w budowie mieszkań

04 września 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Nowe prawo | Inwestycja mieszkaniowa lub towarzysząca nie zawsze będzie musiała być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestor będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ustalenie jej lokalizacji przez radę gminy.

Nowe rozwiązania wynikają z ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (dalej u.i.m.), w której ustalono szczególne zasady lokalizacji tych inwestycji. Nowe przepisy umożliwią dokonywanie „korekt" planów miejscowych, przy czym, jeżeli gmina stwierdzi, że wniosek inwestora koliduje z potrzebami jej rozwoju, będzie mogła odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji.

Z ułatwień przewidzianych w u.i.m. będzie można skorzystać, jeżeli inwestycja mieszkaniowa będzie odpowiadać standardom ustalonym w art. 17-19 u.i.m.

Przykład

Zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 1 u.i.m. inwestycję mieszkaniową lokalizuje się w odległości nie większej niż 1000 m, a w miastach, w których liczba mieszkańców przekracza 100 000 mieszkańców – 500 m, od przystanku komunikacyjnego. Odległości ustala się w odniesieniu do obiektów położonych w gminie, w której będzie realizowana inwestycja....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11145

Wydanie: 11145

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament