Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy rodzinne zapłacą niższy podatek

17 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Po 1 stycznia przedsiębiorca będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci.

Już 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie przepisy, na które firmy rodzinne czekały od lat. Zgodnie z ustawą wprowadzającą uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci podatnika. Ta sama zasada będzie dotyczyć również małżonków i dzieci wspólników spółki niebędącej osobą prawną.

– To bardzo korzystna zmiana. Obowiązujące dotychczas przepisy stawiały firmy w gorszej sytuacji w porównaniu z tymi, które zatrudniały osoby obce. – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Pensja żony nie daje korzyści

Obecnie, jeśli przedsiębiorca wypłaca swojemu małżonkowi jakiekolwiek wynagrodzenie, to powinien odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Pensja żony, w przeciwieństwie do wynagrodzenia innych pracowników, nie podlega jednak odliczeniu. Nie zmniejsza więc podstawy opodatkowania. Biznesmen może natomiast odliczyć składki ZUS związane z zatrudnieniem małżonki w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament