Źródło ciepła wcale nie musi emitować dymu
Nowe normy dla pieców zwiększą czystość powietrza i rachunki za instalacje grzewcze. robert przybylski
Do trzech czwartych energii zużywanej przez mieszkańców domów wykorzystywana jest do ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej. Ciepło tracone jest w budynkach przez źle izolowane ściany, okna oraz wentylację. Na zmniejszenie strat energii wpływa także osłonięcie budynku zielenią. Wilgotny (np. świeżo oddany do użytku) budynek potrzebuje do ogrzania więcej energii niż suchy. Porównując rachunki za ogrzewanie trzeba pamiętać, że obniżenie o jeden stopień Celsjusza żądanej temperatury pomieszczeń zmniejsza zużycie paliwa o 5–6 proc.
Ile kosztuje energia
Ogrzanie przez rok metra kwadratowego domu wymaga od 60 do 120 kWh w nowym budownictwie i nawet dwa razy więcej w starym. Domy pasywne potrzebują 15 kWh. Ilość zużytej energii zależy od jakości izolacji ścian, stropów, liczby okien i jakości stolarki okiennej. W nowych budynkach klasy A lub B potrzeba 60–80 kWh.
Tę ilość energii może zapewnić spalenie od sześciu do dwunastu metrów sześciennych gazu ziemnego lub od 2,3 do 4,7 m sześciennych gazu płynnego (LPG), albo od sześciu do dwunastu litrów oleju opałowego. W przypadku miału węglowego i pelletu potrzeba od 30 do 60 kg, zaś ekogroszku trzeba spalić od 7 do 17 kg. Drewna trzeba od 18 do 35 kg.
Podane ilości przypadają na ogrzanie jednego metra powierzchni domu przez cały sezon grzewczy, zatem w przypadku jednorodzinnego domu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta