Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Triumf Pawlikowskiego i Kulig

17 grudnia 2018 | Kultura
Joanna Kulig  i Tomasz Kot   w „Zimnej wojnie”. Aktorka nie mogła przybyć do Sewilli. Jest w Hollywood  i oczekuje na poród.
źródło: materiały prasowe
Joanna Kulig i Tomasz Kot w „Zimnej wojnie”. Aktorka nie mogła przybyć do Sewilli. Jest w Hollywood i oczekuje na poród.

„Zimna wojna" dostała aż pięć Europejskich Nagród Filmowych, w tym za najlepszy film, pięć lat po sukcesie „Idy" Barbara Hollender

 

To niezwykły sukces! Członkowie Akademii Filmowej uznali „Zimną wojnę" za najlepszy obraz, jaki powstał w Europie w 2018 roku. Paweł Pawlikowski odebrał też w Sewilli statuetki za reżyserię i scenariusz. Potem na pytania o nadzieje oscarowe odpowiadał: –Nie myślę o tym. Jestem szczęśliwy, że dostałem nagrody w Europie. One są przyznawane przez ludzi kina. I decyduje o nich gust członków Akademii, a nie miliony wydane na promocję filmów.

Autorytarne tendencje

Tytuł aktorki roku 2018 przypadł Joannie Kulig, która w „Zimnej wojnie" stworzyła niesamowitą kreację. Do twórców „Zimnej wojny" powędrowała też nagroda za montaż Jarosława Kamińskiego. Bez statuetki wrócił do Polski nominowany w kategorii aktorskiej Tomasz Kot. „Zabrał" mu laur Marcello Fonte, bohater „Dogmana". Ale nominacja też jest wielkim wyróżnieniem, a rola w „Zimnej wojnie" sprawiła, że krytycy pisali: „Gdyby urodził się w Anglii, grałby Bonda".

Polskie kino święciło też podczas gali Europejskich Nagród Filmowych inny sukces. Za najlepszą animację członkowie Akademii uznali hiszpańsko-polsko-niemiecko-belgijsko-węgierską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament