Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej czasu na roszczenia

17 grudnia 2018 | Życie Regionów | Renata Krupa-Dąbrowska
≥Żądania dawnych właścicieli np. kamienic nie będą mogły już tak długo, jak dziś być podstawą do podważania sprzedaży wywłaszczonych nieruchomości
źródło: materiały prasowe
≥Żądania dawnych właścicieli np. kamienic nie będą mogły już tak długo, jak dziś być podstawą do podważania sprzedaży wywłaszczonych nieruchomości

Projekt | Tylko przez 20 lat będzie można domagać się zwrotu wywłaszczonej 
wiele lat temu nieruchomości.

 

Poprawi się bezpieczeństwo obrotu komunalnymi nieruchomościami. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt w tej sprawie. Chodzi o zmiany w zasadach wywłaszczania nieruchomości.

Będzie przedawnienie

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej jako: ugn). Przewiduje on, że jeżeli od dnia, w którym decyzja wywłaszczenia stała się ostateczna, upłynęło 20 lat, nie wolno jej podważać, nawet gdy celu, pod jaki wywłaszczono grunt, nigdy nie zrealizowano albo wybudowano w tym miejscu kompletnie co innego.

Dziś takiego ograniczenia w prawie nie ma. Art. 137 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi zaś jasno: jeżeli państwo lub gmina zabrały nieruchomość na określony cel publiczny, powinny zacząć go realizować w termie siedmiu lat od daty wywłaszczenia, a zakończyć w ciągu dziesięciu lat. Jeżeli nie będą trzymać się tych dat, uznaje się nieruchomość za zbędną na cel wywłaszczenia i wolno domagać się jej oddania.

Jednocześnie rząd proponuje okres przejściowy. Osoba, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament