Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady opodatkowania bonów będą uregulowane

17 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

VAT | Od stycznia przyszłego roku w ustawie o podatku od towarów i usług znajdą się definicje bonów jednego i różnego przeznaczenia oraz inne niż obecnie reguły ich rozliczania.

 

Różnego rodzaju bony czy vouchery, m.in. zakupowe czy podarunkowe, stały się powszechne i bardzo popularne w obrocie gospodarczym. Mówiąc najprościej: bon to dokument, który uprawnia posiadacza do bezgotówkowego nabycia określonych towarów w oznaczonym terminie. Oferuje je wiele firm, zarówno odpłatnie, jak i za darmo, a ich opodatkowanie wywołuje wiele komplikacji i sporów z fiskusem, zwłaszcza jeśli chodzi o VAT. Ma się to zmienić od 1 stycznia 2019 r. kiedy do ustawy o VAT zostanie wprowadzony osobny pakiet przepisów regulujących opodatkowanie bonów.

Zmiany w UE i w Polsce

Nowelizacja ustawy o VAT w zakresie bonów to konsekwencja uregulowania ich opodatkowania w prawie unijnym. Krajowe przepisy są implementacją dyrektywy Rady (UE) 2016/1065 z 27 czerwca 2016 r. zmieniającej dyrektywę 112 w odniesieniu do bonów na towary lub usługi oraz dyrektywy Rady (UE) 2017/2455 z 5 grudnia 2017 r. wprowadzającej zmiany niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość.

Autorzy projektu wskazują, że konsekwencją obecnego braku regulacji na szczeblu unijnym oraz nielicznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE jest to, że państwa członkowskie stosują niejednolite zasady opodatkowania bonów na towary lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament