Koszty finansowania to nie tylko odsetki
Zamknięcie roku podatkowego to konieczność zmierzenia się z nowymi limitami w zakresie możliwości ujęcia w rachunku podatkowym tzw. kosztów finansowania. Są nimi różnego rodzaju koszty związane z uzyskaniem środków finansowych.
2018 rok jest pierwszym rokiem podatkowym, w którym podatnicy CIT mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania do limitu wyznaczonego przez art. 15c ustawy o CIT. Dla kosztów finansowania przewyższających rocznie 3 miliony zł limit ten wynosi 30 proc. wartości podatkowej EBITDA. Ustalając wysokość kosztów finansowania przedsiębiorcy mogą pomniejszyć ponoszone koszty o przychody z tytułu otrzymanych odsetek.
Ponoszone koszty to przede wszystkim odsetki i prowizje, ale warto także pamiętać o innych kosztach, które w świetle wyjaśnień organów podatkowych powinny być objęte limitowaniem.
Gwarancje i poręczenia
Przede wszystkim warto pamiętać, że zgodnie z art. 15c ust. 12 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta