Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Części zamienne trzeba ująć w spisie z natury

17 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

EWIDENCJA | W remanencie sporządzanym na dzień 31 grudnia przedsiębiorca prowadzący auto-handel musi wpisać niesprzedane pojazdy, które ma na placu, oraz materiały wykorzystywane do wykonywanych w nich napraw.

 

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) handluje używanymi samochodami osobowymi (auto-handel). Płaci podatek liniowy, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Przedsiębiorca kupuje samochody na podstawie umów kupna od osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na podstawie faktur VAT-marża od osób prowadzących taką działalność. Nabyte pojazdy odprzedaje w systemie VAT marża. Zakup samochodów księguje w kolumnie 10 podatkowej księgi (zakup towarów i materiałów). W przypadku zakupu samochodu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przedsiębiorca płaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Inne wydatki związane z auto-handlem to:

∑ ubezpieczenie komunikacyjne(ubezpieczenie komunikacyjne wykupuje, jeśli dany pojazd wyczerpał okres posiadanego ubezpieczenia komunikacyjnego przy zakupie, na każdy jego dzień pozostawania w firmie przedsiębiorcy, ale tylko do dnia jego sprzedaży),

∑ przeglądy techniczne,

∑ środki czystości służące do wyczyszczenia pojazdów,

∑ wydatki związane z drobnymi remontami i ulepszeniami / wymianą, które przedsiębiorca wykonuje we własnym zakresie (np: filtr paliwa, filtr oleju, łożyska, klocki hamulcowe, przewody hamulcowe, linka sprzęgła, żarówki, płyn do chłodnic, błotnik, świece, dywaniki, felgi itp.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament