Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłótnia z Litwą i dymisja przez import świń

17 grudnia 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

W ślad za zezwoleniem na import świń z czerwonej strefy ASF z Litwy stanowisko stracił zastępca głównego lekarza weterynarii. Rolnicy domagają się wsparcia, bo ceny trzody spadają od sierpnia. Aleksandra Ptak-Iglewska

 

Kłopoty związane z afrykańskim pomorem świń nie dają o sobie zapomnieć. O ile od połowy września nie zanotowano nowego ogniska tej choroby u świń, o tyle ogromne kontrowersje i oburzenie rolników wywołała informacja o tym, że do Polski sprowadzano mięso z Litwy z tzw. czerwonej strefy ASF.

Kontrowersyjna zgoda

Dokładnie 1680 sztuk świń sprowadzono z Litwy z czerwonej strefy ASF od 1 do 12 grudnia – dowiedziała się „Rzeczpospolita" w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ten niewielki, wydawałoby się, transport wywołał jednak prawdziwą burzę w szklance wody, a skończy się prawdopodobnie na skardze Litwy do Komisji Europejskiej.

Zgodę na przywiezienie żywych świń z takiej strefy ochronnej musi wydać główny lekarz weterynarii kraju, do którego mają trafić. I taką właśnie zgodę na import zwierząt przez pół roku, od początku grudnia 2018 r., wydał Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii. Ta decyzja kosztowała go właśnie stanowisko.

Jeszcze w środę minister rolnictwa Jan Ardanowski zapewniał rolników, z którymi rozmawiał podczas blokady autostrady A2 pod Warszawą, że chodzi o jednostkowe przypadki wwozu zwierząt. To właśnie od rolników miał się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament