Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo ulga B+R

17 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Adam Allen
źródło: Rzeczpospolita

Podstawowym warunkiem skorzystania z odliczenia jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej na terenie Polski. Będzie to zatem przede wszystkim opracowywanie prototypów nowych produktów oraz ich testowanie.

Jak zostało to już wskazane w poprzedniej części cyklu (DF z 3 grudnia, str. D7), ulga B+R skierowana jest do podmiotów prowadzących opodatkowaną podatkiem dochodowym działalność gospodarczą w Polsce. Oznacza to, że podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej na terenie Polski.

Czym jest zatem działalność badawczo – rozwojowa? Możemy zacząć od spojrzenia na definicję, która znajduje się w przepisach podatkowych. A mówiąc bardziej precyzyjnie, była zawarta, ponieważ od 1 października br. przepisy podatkowe zawierają odwołanie do definicji zawartych w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce >patrz ramka.

Jeśli ktoś czytając wskazane definicje doszedł do wniosku, że są one sformułowane w sposób bardzo ogólny, to jest to właściwy wniosek. Niemniej jednak w tym przypadku nie powinien to być zarzut do naszego rodzimego ustawodawcy, gdyż definicja zasadniczo bazuje na pojęciach wypracowanych na forum międzynarodowym. Z drugiej strony, trudno oczekiwać, aby udało się zamknąć w sztywne ramy opis działalności, której celem jest przekraczanie granic i ram nauki i technologii.

Tak czy inaczej, mamy ogólną definicję do użycia w bardzo konkretnym celu, a więc określenia zakresu przysługującej ulgi B+R. Spróbujmy więc wskazaną definicję rozłożyć na bardziej konkretne elementy składowe >patrz schemat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11233

Wydanie: 11233

Spis treści

Reklama

Zamów abonament