Wzrost i dywidenda w pakiecie
Spółki dywidendowe mają wielu zwolenników. Ale atrakcyjniejszą opcją z punktu widzenia akcjonariuszy są podmioty, które potrafią łączyć ponadprzeciętny wzrost biznesu z regularną wypłatą zysków. Jacek Mysior
Regularnie płacona i atrakcyjna dywidenda jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Co więcej, część spółek dywidendowych dodatkowo jest w stanie dynamicznie rozwijać działalność, co wymaga często przeznaczania niemałych środków na inwestycje. – Spółki, które łączą ponadprzeciętny wzrost i płacą dywidendy, to elita rynku. Jeśli jeszcze jest to firma, która przy tym nie jest notowana z wygórowanymi wskaźnikami, to możemy mówić, że znaleźliśmy bardzo rzadki okaz – podkreśla Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.
Pogodzić wzrost z dywidendą
Każda dobrze zarządzana spółka we wzrostowej branży powinna z czasem wejść w etap dzielenia się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami.
– Kwestia urządzenia biznesu tak, aby móc wypłacić 25 proc. zysku w formie dywidendy, nie powinna być trudna – wypłata w takiej wysokości tylko nieznacznie wpływa na możliwość wzrostu biznesu. Dbanie o możliwość wypłaty dywidendy jest jednoznaczne z zapewnieniem odpowiedniego finansowania czy niepodejmowania zbyt dużego ryzyka (co może utrudnić wypracowanie wolnych środków na wypłatę) oraz pilnowaniem płynności finansowej. W długim okresie powinno to tylko spółce wyjść na dobre. Zdolność do wypłaty dywidendy oraz wzrost to cechy, które cenią kredytodawcy, co może mieć pozytywny wpływ na koszty finansowania – zwraca uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta