Zmiana przełożonego nie przerywa terminu na dyscyplinarkę
Decydujące jest, czy pracodawca uzyskał wiadomość o okoliczności uzasadniającej dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę w określonym czasie, a nie to, że doszło do zmiany podmiotu działającego w imieniu i reprezentującego pracodawcę. Zmiana osoby przełożonej lub kierownictwa pracodawcy nie ma zatem wpływu na początek ani na bieg terminu z art. 52 § 2 kodeksu pracy. Elżbieta Smirnow
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 12 kwietnia 2018 r. (II PK 21/17)
Przedmiotowy wyrok dotyczył powództwa o odszkodowanie wniesione przez byłą pracownicę po rozwiązaniu z nią umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, tj. bez wypowiedzenia. Przyczyną było poświadczenie nieprawdy w dokumencie księgowym, dotyczącym wypłaty z kasy pozwanej uczelni środków finansowych na rzecz przedsiębiorcy świadczącego dla uczelni usługi remontowo-budowlane.
Powódka była zatrudniona jako księgowa. Wraz z przełożonym zajmowała się rozliczaniem faktur. Wypłaty dokonywane były w kasie uczelni z wystawieniem dokumentu KW. Występowały sytuacje, kiedy przełożony płacił za materiały budowlane oraz za wykonane prace z własnych środków, a następnie odbierał gotówkę w kasie uczelni.
3 grudnia 2014 r. nowo wybrany prezydent szkoły wyższej wypowiedział powódce umowę o pracę z uwagi na redukcję zatrudnienia. Szkoła zatrudniła nową księgową i przeprowadzono audyt. Wykryto szereg nieprawidłowości dotyczących zakupu na rzecz szkoły materiałów budowlanych.
17 grudnia 2014 r. powódka została wezwana do wyjaśnienia m.in. tego, kto pobrał 11 000 zł oraz dlaczego dokument KW nie został pokwitowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta