Wspólnie, ale poza funduszem
Grupowo można inwestować nie tylko w prowadzonych przez TFI funduszach. Sprawdzamy najciekawsze alternatywy. Ewa Bednarz
Najpopularniejsze jest grupowe zarabianie na nieruchomościach na wynajem, ale z roku na rok przybywa coraz więcej oryginalnych ofert, jak np. zarabianie na elektrowniach wiatrowych czy nowych technologiach, choć to jeszcze niszowe propozycje.
Inwestując w nieruchomość, zyski czerpie się z wynajmu, dzierżawy lub sprzedaży po wyższej cenie. Wartość rynkowa nieruchomości może być jednak różna w zależności od dalszego sposobu wykorzystywania inwestycji. Rozróżnia się m.in. wartość rynkową dla aktualnego sposobu użytkowania nieruchomości i wartość rynkową dla optymalnego jej wykorzystania. Przy czym pierwsza z nich może być nawet dwukrotnie niższa od wartości nieruchomości traktowanej jako inwestycja, z której chcemy osiągnąć jak największą korzyść finansową.
Dodatkową zaletą nieruchomości jest niska korelacja inwestycji w nią z rynkiem finansowym, co pozwala na dywersyfikację portfela. Dodatnia korelacja ze zmianami cen artykułów konsumpcyjnych uchroni natomiast dodatkowo zainwestowany kapitał przed inflacją.
Inwestycja w nieruchomość będzie jednak opłacalna tylko wtedy, gdy wskaźnik poziomu kosztów operacyjnych nie będzie wysoki. Przy zawyżonym wskaźniku konieczne będzie ograniczenie kosztów lub podniesienie czynszów, co zawsze prowadzi do konfliktów z najemcami. Dobrym sposobem na osiągnięcie zysku jest natomiast wybranie nieruchomości o wysokim wskaźniku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta