Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zacznijmy od małych

09 maja 2019 | Życie Pomorza Zachodniego | Michał Stankiewicz
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Wierzę, że uda się nam ponownie stworzyć warunki do ewolucyjnego powstania kilku dużych, prywatnych firm stoczniowych, które stworzą prawdziwe, a nie papierowe – jak to jest w przypadku firm państwowych – konsorcjum zdolne budować statki. Na początek choćby małe, ale w 100 procentach gotowe jednostki – mówi „Rzeczpospolitej" Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej.

Województwo zachodniopomorskie podpisało umowę na dofinansowanie środkami unijnymi firmy z branży stoczniowej. To chyba pierwsze tego typu wsparcie?

Rafał Zahorski: Tak, w tej chwili są podpisywane umowy jedna po drugiej. Przypomnę, że samo podpisanie umowy to już tylko formalność, bo firmy, które wygrały konkurs i dostały decyzję o dofinansowaniu, już realizują swoje inwestycje.

Co dokładnie powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu?

Wiele ciekawych projektów, np. pierwszym projektem na jaki podpisano umowę jest zatapialny ponton, czyli pochylnia pontonowa służący do wodowania jednostek. Jest np. projekt na uruchomienie stoczni produkującej domy na wodzie, czyli houseboaty, wykorzystując pływaki z tworzywa. W sumie każdy zgłoszony i zaakceptowany wniosek jest ciekawy, a przede wszystkim, co najważniejsze, jest innowacyjny i podnosi konkurencyjność danej firmy. Po zakończeniu wszystkich zgłoszonych i zaakceptowanych wniosków będziemy z pewnością robić raport końcowy i pokażemy wszystkie zrealizowane projekty. W sumie wsparcie dostaną 24 firmy na projekty o wartości ponad 74 mln zł.

Jak długo trwały przygotowania do uruchomienia tego programu?

To pierwsza transza funduszy z programu pomocy inwestycyjnej dla MŚP w sektorze stoczniowym i są to pierwsze projekty. Walka o nie zaczęła się w 2014 roku, kiedy to Komisja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11350

Wydanie: 11350

Spis treści
Zamów abonament