Do 31 maja trzeba podliczyć zarobki świadczeniobiorców
Pracownicy, zleceniobiorcy i przedsiębiorcy uprawnieni do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego do końca miesiąca muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w minionym roku rozliczeniowym. Zatrudnieni potrzebują zaświadczeń z zakładu pracy. Przy biznesie wystarczy oświadczenie płatnika. Joanna Kalinowska
Rok rozliczeniowy w tym przypadku nie jest tożsamy z kalendarzowym. Osoby pobierające zasiłek/świadczenie przedemerytalne corocznie muszą się rozliczyć z zarobków osiągniętych w ciągu 12 miesięcy przypadających od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego roku bieżącego.
Szacunki w oświadczeniu
Najprościej sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorcy. Po pierwsze ZUS wymaga jedynie, aby prowadzący działalność sam oświadczył, jaki osiągnął przychód. Po drugie, nie chodzi wcale o faktyczny zarobek, ale o zadeklarowaną podstawę wymiaru składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne. Najczęściej jest to 60 proc. przeciętnego planowanego wynagrodzenia na dany rok albo 30 proc. minimalnej płacy – patrz tabelka.
W oświadczeniu przedsiębiorca podaje podstawę wymiaru składek w wysokości zsumowanej za 12 miesięcy oraz w rozbiciu na miesiące. Jeśli jednak w tym czasie:
- uzyskał dopiero prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta