Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 31 maja trzeba podliczyć zarobki świadczeniobiorców

09 maja 2019 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Pracownicy, zleceniobiorcy i przedsiębiorcy uprawnieni do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego do końca miesiąca muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych 
w minionym roku rozliczeniowym. Zatrudnieni potrzebują zaświadczeń z zakładu pracy. Przy biznesie wystarczy oświadczenie płatnika. Joanna Kalinowska

Rok rozliczeniowy w tym przypadku nie jest tożsamy z kalendarzowym. Osoby pobierające zasiłek/świadczenie przedemerytalne corocznie muszą się rozliczyć z zarobków osiągniętych w ciągu 12 miesięcy przypadających od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego roku bieżącego.

Szacunki w oświadczeniu

Najprościej sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorcy. Po pierwsze ZUS wymaga jedynie, aby prowadzący działalność sam oświadczył, jaki osiągnął przychód. Po drugie, nie chodzi wcale o faktyczny zarobek, ale o zadeklarowaną podstawę wymiaru składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne. Najczęściej jest to 60 proc. przeciętnego planowanego wynagrodzenia na dany rok albo 30 proc. minimalnej płacy – patrz tabelka.

W oświadczeniu przedsiębiorca podaje podstawę wymiaru składek w wysokości zsumowanej za 12 miesięcy oraz w rozbiciu na miesiące. Jeśli jednak w tym czasie:

- uzyskał dopiero prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11350

Wydanie: 11350

Spis treści
Zamów abonament