Elastyczność nowym orężem w walce o pracowników
83 proc. pracowników twierdzi, że mając do wyboru dwie podobne oferty pracy, zdecydują się na taką, która daje elastyczność i dogodną lokalizację biura.
Tak wynika z najnowszego badania IWG, w którym udział wzięło 15 tys. respondentów z 80 krajów. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że możliwość korzystania z elastycznych form pracy – która dla większości ankietowanych oznacza możliwość wyboru i zmiany lokalizacji biura – jest dla nich ważniejsza niż praca dla firmy cieszącej się prestiżem. W rezultacie, w ciągu ostatnich 10 lat, 85 proc. firm na całym świecie zaczęło wdrażać nową politykę elastycznych przestrzeni do pracy. Nowe badania sugerują, że firmy w Zurychu czy Szwajcarii, które nie dają pracownikom możliwości wyboru lokalizacji biura, ryzykują utratę najlepszych ludzi.
IWG, największy na świecie operator elastycznych przestrzeni do pracy, od 10 lat prowadzi badania na temat przestrzeni do pracy. Z najnowszej edycji wynika, że 83 proc. respondentów w pierwszej kolejności wybrałoby firmę oferującą pracownikom elastyczną pracę. Prawie 1/3 badanych (28 proc.) ocenia taki pozapłacowy benefit wyżej niż bonus w postaci dodatkowych, płatnych wakacji. W związku z tym nie wydaje się zaskakujące, że 75 proc. z 15 tys. respondentów z 80 krajów na całym świecie uważa, że elastyczna forma pracy stała się nowym standardem. W rezultacie w ciągu ostatnich 10 lat 85 proc. firm wprowadziło elastyczną politykę dotyczącą obszaru roboczego lub planuje ją wdrożyć.
Według najnowszego raportu JLL sektor flex – elastycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta