Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opozycja jest całkowicie bezsilna

09 maja 2019 | Kraj | Michał Kolanko
O rekonstrukcji rządu przed wyborami nie ma sensu już mówić.  A po wyborach  na pewno będzie
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
O rekonstrukcji rządu przed wyborami nie ma sensu już mówić. A po wyborach na pewno będzie

Donalda Tuska zawodzi intuicja, pogubił się – uważa Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Donald Tusk pyta o to, ile jest wolności na uniwersytecie, i mówi, że jego profesorowie zachęcali go do przekraczania granic. Odbiera pan to jako aprobatę dla słów Leszka Jażdżewskiego, które w ubiegłym tygodniu padły na Uniwersytecie Warszawskim?

To jest chyba oczywiste. Widać było po reakcji Donalda Tuska na słowa pana Jażdżewskiego, że był skonsternowany. Ale postanowił iść w zaparte. Ja mogę odpowiedzieć panu premierowi Tuskowi, że wolności na polskich uczelniach jest zdecydowanie więcej niż wtedy, kiedy on był premierem. Przypomnę, że to ówczesny rząd Donalda Tuska próbował wysłać kontrolę na Uniwersytet Jagielloński po opublikowaniu pracy magisterskiej Pawła Zyzaka. A nasza konstytucja dla nauki zdecydowanie poszerza autonomię uczelni. Nie jest problemem to, że ważny polityk europejski, jakim jest Donald Tusk, jest zapraszany na wykłady na Uniwersytet Warszawski czy na inną uczelnię, nie idzie o granice wolności akademickiej, tylko o styl wypowiedzi.

Tusk mówił w Poznaniu, że uniwersytet, oprócz swojej misji dydaktycznej, powinien też organizować życie publiczne i że w ramach tego powinien robić „rebelię intelektualną i emocjonalną".

W pełni się zgadzam z tym, że uniwersytety powinny być taką współczesną agorą, na której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11350

Wydanie: 11350

Spis treści
Zamów abonament