Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet krótki pobyt w Polsce bywa delegowaniem

09 maja 2019 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz Agnieszka Bonikowska
źródło: Rzeczpospolita

O charakterze służbowego pobytu cudzoziemca w Polsce nie przesądza ustalenie, że ten wyjazd to podróż służbowa. Ważne jest również miejsce świadczenia pracy, a także rodzaj i charakter wykonywanych czynności. Katarzyna Gospodarowicz radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM) Agnieszka Bonikowska prawnik w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

 

Pracodawcy zagraniczni regularnie wysyłają swoich pracowników do Polski. Charakter i cel tych wyjazdów jest różnorodny. Spotyka się np. wizytowanie przez pracownika zagranicznego oddziału spółki w celu przeprowadzenia szkolenia z nowo wprowadzanych technologii lub wsparcia merytorycznego polskich kolegów w razie trudności operacyjnych. Często jest to także badanie lokalnego rynku oraz zawieranie nowych kontraktów.

W każdej z takich sytuacji pracodawca zagraniczny musi ustalić, czy przyjazd do Polski może zostać zakwalifikowany jako delegowanie. Często odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Od właściwej kwalifikacji wyjazdu pracownika zależą natomiast obowiązki pracodawcy i jego ewentualna odpowiedzialność z tytułu nieprzestrzegania przepisów dotyczących delegowania.

Możliwe dwie drogi

Wykonywanie zadań służbowych w Polsce przez pracownika pozostającego w stosunku pracy z zagraniczną spółką może zostać potraktowane jako podróż służbowa lub jako „delegowanie" pracownika (ang. „posting of workers"). Niewątpliwie podróż służbowa jest instytucją prawa krajowego danego państwa. Delegowanie to z kolei instytucja prawa europejskiego. Każda z nich została wyznaczona innymi przesłankami i implikuje inne obowiązki dla pracodawców.

Delegowanie do pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11350

Wydanie: 11350

Spis treści
Zamów abonament