Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy wchodzą na pokoje

09 maja 2019 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Wynajem mieszkań na pokoje pozwala osiągnąć nawet 20-proc. rentowność.  Zwykle jednak można liczyć na mniej więcej 10 proc.
źródło: AdobeStock
Wynajem mieszkań na pokoje pozwala osiągnąć nawet 20-proc. rentowność. Zwykle jednak można liczyć na mniej więcej 10 proc.

Do łask wracają wielkie mieszkania. Kupujący dzielą je na wynajmowane pojedynczo lokaliki. Inwestycja może się zwrócić już po pięciu latach.

 

Wynajem okazyjnie, a więc tanio kupionego niedużego mieszkania, może przynieść nawet 7–12 proc. brutto rocznie. Najwięcej można zarobić w małych miastach. Rekordowe zyski, ponad 12 proc., są możliwe w Piekarach Śląskich – szacuje platforma Rentier.io.

Rentowność najmu nieruchomości jednak spada, bo czynsze nie nadążają za rosnącymi od kilku lat cenami mieszkań. Średnio na wynajmie lokali w większych miastach można zarobić 5 proc.

Część inwestorów wstrzymuje się z transakcjami, czekając na stabilizację cen. Inni ostrzą sobie zęby na duże lokale, na które popyt nie jest specjalnie duży, a więc i ceny niewygórowane. Planują wynajem mieszkań nie jako całości, ale po kawałku, na pokoje, a nawet na łóżka.

Dochód niepasywny

– Inwestorzy poszukujący wyższych stóp z najmu powinni się przyjrzeć większym mieszkaniom z rynku wtórnego – ocenia Radosław Wąsak, ekspert spółki Rent Sent Housing. – Najczęściej mówimy o lokalach w starszym budownictwie z lat 60., 70. i 80., w wielkiej płycie lub ramie H. Takie budynki mają wprawdzie trochę mankamentów, jak niefunkcjonalne przestrzenie wspólne, brak garaży podziemnych czy mało efektowne elewacje. Ale na 55–70 mkw. mieszkania są często cztery pokoje, które można zaadaptować na pięć, a nawet sześć pokoi na wynajem – zauważa. I co najważniejsze, cena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11350

Wydanie: 11350

Spis treści
Zamów abonament