Lex deweloper – konkretny cel, specyficzne rozwiązania
Zasady | Specustawa mieszkaniowa dr Maciej Kiełbowski adwokat, praktyka sporów administracyjnych oraz praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zwana także specustawą deweloperską albo lex deweloper, weszła w życie 22 sierpnia 2018 roku. Przewiduje ona odrębną od dotychczasowych ścieżkę procedowania inwestycji mieszkaniowych. Zgodnie z założeniem ustawodawcy nowy tryb miał przyśpieszyć albo wręcz umożliwić procedowanie takich inwestycji w wielu miejscach. Czy warto z niego skorzystać?
Uzasadnienie szczególnej regulacji
Cel ustawodawcy przy uchwalaniu omawianej ustawy był jasny. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy, „projektowana ustawa stanowi krok w kierunku ograniczania barier administracyjno prawnych w zakresie budowy mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach". Projekt jest narzędziem umożliwiającym redukcję deficytu mieszkań i doprowadzenie do sytuacji, w której podstawowe parametry określające poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nie będą odstawały od przeciętnych wartości rozwiniętych krajów Unii Europejskiej (druk sejmowy nr 2667).
Cel taki na pewno jest doniosły i społecznie akceptowalny, można się jedynie zastanawiać, czy faktycznie wymagał uchwalenia specustawy. Zasadniczo inwestycje mieszkaniowe są przecież dziedziną podmiotów prywatnych, a specustawy uchwalano dotychczas zasadniczo wyłącznie po to, by ułatwić realizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta