Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dawniej było szybciej

19 czerwca 2019 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski
źródło: Shutterstock

Czy plan rozprawy rzeczywiście przyspieszy sprawy cywilne?

Jedną ze zmian proponowanych w obszernej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (druk sejmowy 3137) jest wprowadzenie obowiązku sporządzania planu rozprawy. Ta propozycja od początku budziła wiele skrajnych ocen. Oceny są pozytywne tym bardziej, im bardziej oceniający jest przekonany, że to sądy i sędziowie przyczyniają się do przedłużania spraw sądowych. Gdyby jednak ocena wynikała z innych przesłanek, np. że przyczyną jest przeciążenie sądów, to dodatkowe obowiązki jeszcze tę sytuację pogorszą, a zmiana zostanie uznana za przeciwskuteczną.

Warto więc rozważyć argumenty obu stron. Materia jest delikatna, bo dotyczy sposobu przeprowadzenia postępowania sądowego, które ma doprowadzić do wydania orzeczenia w sposób zgodny z prawem i niezawisły. Wszelkie próby wpływania na pracę sądu zmierzają oczywiście do uzyskania oczekiwanego przez nich wyniku. Można to czynić tylko zgodnie z prawem, w ramach procedury. Obecne przepisy są tak ukształtowane, że sąd nie może żadnych wniosków pominąć lub lekceważyć. Strony są tego świadome i z pomocą dawkowania wniosków lub dowodów przejmują sterowanie postępowaniem. W dodatku zdarza się, że strona najpierw spowalnia postępowanie, aby potem składać skargi na jego przewlekłość, a nawet domagać się odszkodowania. Reakcja ustawodawcy jest więc uzasadniona. Czy przygotowana nowelizacja okaże się remedium na przedłużające się postępowania sądowe?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11385

Wydanie: 11385

Spis treści
Zamów abonament