Cudzoziemcy podpisują sprawozdania elektronicznie
Od pewnego czasu spółki wpisane do rejestru Krajowego Rejestru Sądowego muszą stosować znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości oraz o Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczące sprawozdawczości związanej z przygotowywaniem, podpisaniem oraz składaniem dokumentów finansowych.
Przez lata przedsiębiorcy byli przyzwyczajeni do sporządzania sprawozdań finansowych w formie papierowej, podpisywania ich długopisem oraz składania do krajowego rejestru przedsiębiorców na właściwych formularzach.
W celu usprawnienia procesu sprawozdawczości finansowej oraz działalności Krajowego Rejestru Sądowego, wprowadzono nowe zasady związane z przygotowywaniem oraz składaniem sprawozdań finansowych.
Dokumenty finansowe sporządzone po 1 października 2018 r. przygotowuje się w formie elektronicznej a następnie składa za pośrednictwem repozytorium dokumentów finansowych (RDF). W celu podpisania oraz złożenia dokumentów finansowych wymagane jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego (e-podpisu) zgodnego z algorytmem XAdES lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Pomimo, że o nowych zasadach sporządzania oraz składania dokumentów finansowych wiadomo już od dawna r., okazało się że wiele podmiotów jest do tego nieprzygotowanych, , a wdrożenie nowych zasad przysparza im problemów.
Znaczne komplikacje i trudności wynikające ze zmian można zaobserwować w spółkach, w których w skład zarządu wchodzą obcokrajowcy, szczególnie wtedy gdy cały zarząd składa się wyłącznie z obcokrajowców.
Obcokrajowcy bez taryfy ulgowej
Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta