30-lecie KRS, czyli podyskutujmy
Jubileusz najważniejszego sądowniczego organu kadrowego
Z okazji 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa w Sądzie Najwyższym odbyła się debata organizowana przez Uczelnię Łazarskiego. Ustrojodawca przyznał Radzie zaszczytne miano strażnika niezależności i niezawisłości sędziów. To bez wątpienia jedna z najważniejszych instytucji władzy sądowniczej, a także struktur samego państwa. To Rada w istocie przez ostatnie 30 lat decydowała, kto zostanie sędzią i którzy sędziowie awansują. Nie bez powodu zwana jest najważniejszym organem kadrowym sędziów. W istocie trudno jednak o bardziej fundamentalne zadanie niż wybór sędziów. Transparentność i niezależność procedur ich wyłaniania jest warunkiem praworządności.
Do udziału w otwartej debacie zaproszono najwybitniejszych sędziów i profesorów prawa konstytucjonalistów oraz ekspertów prawa europejskiego. Był dyskutowany obecny status konstytucyjno-ustrojowy Rady. Debata ta staje się dziś szczególnie aktualna wobec zakwestionowania przez Trybunałem Sprawiedliwości statusu Krajowej Rady Sądownictwa jako gwaranta niezawisłości sędziów w Polsce. Niestety, brak też szerszej dyskusji o legalności obecnie prowadzonych postępowań nominacyjnych. Rada zaopiniowała już półtora tysiąca kandydatów. Zakwestionowanie jej statusu będzie miało skutki dla całego systemu sądownictwa, nie tylko dla postępowań nominacyjnych.
Pytanie zasadnicze dziś dotyczy tego, czy Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta