Sądy administracyjne do reformy
Wspólny status sędziów sądów powszechnych i administracyjnych to jedna z propozycji zmian.
Specjalny podzespół Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, powołanej przez I Kongres Prawników Polskich, przygotował założenia do zmiany sądownictwa administracyjnego.
Założeniem autorów raportu jest wskazanie podstawowych kierunków zmian przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych. Cel to usprawnienie (zwiększenie efektywności) obecnego modelu sądownictwa administracyjnego.
Poprzez „usprawnienie" autorzy rozumieją przede wszystkim dążenie do uzyskania przez jednostkę (lub inny podmiot będący adresatem określonych aktów lub czynności organów administracji) rozstrzygnięcia sądowego jak najpełniej realizującego gwarantowane przez konstytucję prawo do sądu. Prawo, to wyrażające ideę zapewnienia każdemu uprawnienia do przedstawienia swojej sprawy przed sądami, ma stwarzać gwarancje sprawiedliwych, obiektywnych i słusznych rozstrzygnięć.
Prawa do sądu oczekuje się od państwa, a jego konsekwencją jest powinność określonego działania władz publicznych.
Każdy ma prawo do uzyskania rozstrzygnięcia w możliwie najkrótszym terminie. Dziś czas oczekiwania na wydanie rozstrzygnięcia przez wojewódzki sąd administracyjny wynosi sześć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta