Wniosek w trybie ustawy – od strony technicznej i procesowej
Dokumenty | Określenie lokalizacji , koncepcja urbanistyczna dr Maciej Kiełbowski
Istotą nowo wprowadzonej regulacji jest możliwość skorzystania z innej niż dotychczas ścieżki procedowania z pozwoleniem na budowę inwestycji mieszkaniowej. Przyjrzyjmy się, jakim wymogom trzeba sprostać, aby móc poprawnie złożyć wniosek w trybie specustawy.
Wymóg podstawowy – studium
Ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zwana potocznie specustawą mieszkaniową lub lex deweloper, przewiduje liczne wymagania dotyczące inwestycji mieszkaniowych lub towarzyszących.
Na pierwszy plan wysuwa się regulacja art. 5 ust. 3 ustawy, zgodnie z którą inwestycję mieszkaniową lub towarzyszącą realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz z uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.
Brak sprzeczności ze studium oraz z ewentualną uchwałą o utworzeniu parku kulturowego stanowi więc warunek konieczny (sine qua non) realizacji inwestycji w trybie specustawy. Taki też pogląd jest prezentowany w doktrynie: zdecydowano, aby w procesie inwestycyjnym uwzględniane były ustalenia studium (uchwały o utworzeniu parku kulturowego). Oznacza to, że studium, do chwili obecnej pozostające bez większego (bezpośredniego)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta