W każdej gminie inne standardy urbanistyczne
Warunki | Uzbrojenie działki, dostęp do infrastruktury Maciej Zych adwokat, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Specustawa przewiduje liczne wymagania, jakie musi spełniać zamierzona inwestycja, aby skorzystać ze specjalnego trybu procesu inwestycyjnego – chodzi przede wszystkim o uzbrojenie działki, dostęp do infrastruktury, a także przestrzeganie wymogów wysokościowych. Władze samorządowe mogą w pewnym zakresie modyfikować wymagania ustawowe, z czego skwapliwie korzystają.
Możliwość modyfikacji
Ustawowe standardy lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowych zawarto w art. 17–18 specustawy deweloperskiej. Muszą one zostać spełnione, aby inwestor mógł skorzystać ze specjalnej ścieżki przewidzianej specustawą, czyli ubiegać się o wydanie uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej (tryb ten opisujemy szerzej w artykule >na str. 10–11).
Natomiast zgodnie z art. 19 specustawy rada gminy (miasta) może w określonym zakresie zmodyfikować domyślne normy w drodze tzw. lokalnych standardów urbanistycznych i – jak pokazuje praktyka – w miastach dzieje się to bardzo często. Standardy takie obowiązują m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Kielcach, Białymstoku, Opolu, Bielsku-Białej, Słupsku czy Zakopanem.
Także ustawodawca dostrzega znaczenie praktyczne tego tematu, o czym świadczy procedowana w czasie pisania tego artykułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta