Nie zawsze odsetki są kosztami
Prowadzenie własnego biznesu często wiąże się z koniecznością zaciągania kredytów. Nierzadko zdarza się, że prowadząc firmę, przedsiębiorcy muszą liczyć się z możliwością opóźnień w płatnościach. I może pojawić się konieczność zapłaty odsetek.
W obrocie handlowym i finansowym istnieją różne rodzaje odsetek. Ze względu na przyczynę ich naliczania można wyróżnić odsetki kapitałowe, stanowiące w istocie wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału (np. pożyczonych pieniędzy) oraz odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Niektóre z nich przedsiębiorca może – po spełnieniu określonych warunków – zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, mając oczywiście na uwadze obowiązujące ogólne regulacje.
Koszty uzyskania przychodu – zgodnie z art. 22 ustawy o PIT oraz art. 15 ustawy o CIT – są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT).
Zatem, aby określony wydatek można było za taki koszt uznać, musi między nim a osiągnięciem przychodu zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Oznacza to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki bezpośrednio oraz pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem.
Związane z kapitałem
Kwota kredytu, zarówno w momencie jej otrzymania, jak i zwrotu, nie wpływa na powstanie przychodów lub kosztów podatkowych. Natomiast mogą je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta