Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd zmienia zasady wyborów

28 sierpnia 2019 | Świat
Donald Trump wygrał, choć oddało na niego głos mniej wyborców niż na Hillary Clinton.  Na zdjęciu: liczenie głosów w styczniu 2017 r.
źródło: AFP
Donald Trump wygrał, choć oddało na niego głos mniej wyborców niż na Hillary Clinton. Na zdjęciu: liczenie głosów w styczniu 2017 r.

Elektorzy nie muszą kierować się prawem stanowym 
i mogą głosować na tego kandydata, którego sami popierają. Czy to początek reformy systemu wyborczego? aleksandra słabisz

 

Federalny sąd apelacyjny w Denver w Kolorado orzekł, że członkowie Kolegium Elektorskiego w tym okręgu sądowym mogą w wyborach prezydenckich głosować na kandydata, którego sami popierają, i nie mogą być zmuszani do głosowania na polityka, na którego głosy oddało większość mieszkańców stanu. Orzeczenie obowiązuje w Kolorado oraz pięciu innych stanach należących do jurysdykcji tego sądu: Kansas, Nowym Meksyku, Oklahomie, Utah i Wyoming.

Komentatorzy są podzieleni co do tego, jakie konsekwencje to orzeczenie może mieć dla amerykańskiego systemu wyborczego. Konserwatywne media nazwały je kłodą rzuconą pod nogi progresywnym środowiskom dążącym do zlikwidowania Kolegium Elektorskiego i zastąpienia go wyborami powszechnymi. Natomiast komentatorzy mediów lewicowych postrzegają tę decyzję jako „podważającą system wyboru prezydenta, jaki obecnie obowiązuje w USA".

Elektorska dominacja

Założyciele Stanów Zjednoczonych Ameryki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament