Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energetyka wymaga konsolidacji

28 sierpnia 2019 | Ekonomia

Krzysztof Kilian Zależne od węgla polskie firmy energetyczne nie są w stanie wyjść poza technologie i rozwiązania z nim związane – pisze były prezes Polskiej Grupy Energetycznej, wskazując na cztery warianty transformacji branży.

Branża energetyczna wymaga szybkich zmian. Wprowadzane unijne regulacje dotyczące klimatu i ograniczeń emisji CO2 są nieodwracalne. Każdy kraj musi się z nimi zmierzyć. Także Polska. Brak skutecznych rządowych decyzji i odwlekanie działań naprawczych może skutkować problemami dla środowiska i gospodarki, jakich dziś sobie nie wyobrażamy. Warto więc poszukać rozwiązań, które w polskiej energetyce mogą się sprawdzić.

Dobre wzorce

Skoro przedstawiciele władz nie wiedzą, jak powinien wyglądać rynek energii w Polsce, to może warto się przyjrzeć, jak robią to inni. Gdzie zachodzące zmiany nie koncentrują się tylko na technologiach, ale na innej organizacji samego rynku. Tak jest np. w Niemczech, gdzie model biznesowy i organizacyjny rynku energii do niedawna był zbliżony do polskiego z konstrukcją hierarchiczną: wytwarzanie, dystrybucja, obrót.

W takim otoczeniu przyszło się zmierzyć koncernom RWE i EON z nową sytuacją na rynku i spróbować znaleźć wyjście z wydawałoby się beznadziejnej sytuacji (RWE, desperacko poszukując rozwiązania, rozmawiało nawet o sprzedaży pakietu 20 proc. swoich udziałów rosyjskiemu Gazpromowi w 2012 r.). RWE powołało do tego spółkę celową INNOGY, do której przeniesiono tzw. aktywa obiecujące, tj. odnawialne źródła energii, dystrybucję z usługami sieciowymi oraz klientów końcowych. Natomiast w RWE zostawiono aktywa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament