Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT od kart sportowych dla pracowników

28 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Konrad Dura Martyna Derach

W wielu dynamicznie rozwijających się branżach pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie dodatkowych świadczeń pozapłacowych służących przywiązaniu pracowników do firmy, np. finansowanie kursów 
i szkoleń, zapewnienie prywatnej opieki medycznej lub kart sportowo–rekreacyjnych. Przyznanie takich benefitów wywołuje określone skutki podatkowe po obu stronach.

Karty pozwalają pracownikom korzystać nie tylko z siłowni i basenów, ale także z innych obiektów rekreacyjnych (takich jak boiska, korty tenisowe, kluby fitness, szkoły tańca), co jest idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

Nieodpłatne przekazanie

Częstym rozwiązaniem stosowanym przez pracodawców jest pełne finansowanie świadczeń pozapłacowych ze środków obrotowych firmy. W takim przypadku pracodawca ponosi wyłączne koszty zapewnienia pracownikom, np. kart uprawniających do skorzystania z urządzeń i zajęć sportowych w których oni już nie partycypują. Wskazać, należy, że nieodpłatne przekazanie kart pracownikom stanowić będzie czynność opodatkowaną tak samo, jak odpłatne świadczenie usług. Zgodnie bowiem z treścią art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług, rozumie się, m.in., nieodpłatne na cele osobiste pracowników – w tym byłych – podatnika (por. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 października 2016 r.; IPPP1.4512.735. 2016.1.MK). Zatem z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT, pracodawca będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od każdego nieodpłatnego przekazania karty pracownikowi, o ile ich zakup sfinansowano ze środków obrotowych.

W tym przypadku podstawą opodatkowania, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament