Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Import usług, a następstwo prawne

28 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Gdy import usługi rozpocznie się przed przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę z o. o., a zakończy w dniu przekształcenia lub w późniejszym terminie, faktura VAT musi być wystawiona na spółkę.

- Przedsiębiorca – osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) planuje utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez przekształcenie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. W momencie przekształcenia majątek przedsiębiorstwa stanie się majątkiem spółki z o.o. Przekształcenie nastąpi zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu spółek handlowych. Na skutek dokonanego przekształcenia spółka z o.o. stanie się właścicielem, m.in. środków trwałych stanowiących majątek wykorzystywany obecnie przez przedsiębiorcę do wykonywania działalności gospodarczej. Spółka z o.o. stanie się również, z mocy prawa, stroną wszelkich umów zawartych przez przedsiębiorcę jeszcze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia przekształcenia spółka z o.o. będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i będzie kontynuowała działalność przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca poinformuje kontrahentów o zmianie formy prowadzenia działalności oraz przekaże im nowe dane spółki istotne z punktu widzenia rozliczeń i wystawiania faktur. Pomimo przekazywanych informacji i instrukcji, może dojść do sytuacji, w ramach których pojawią się wątpliwości dotyczące technicznego sposobu rozliczenia w VAT z tytułu poszczególnych transakcji realizowanymi z podmiotami zagranicznymi (tj. w przypadku importu usług przez przedsiębiorcę). Chodzi, np. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament