Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raport obnaża, co od lat dzieje się w prokuraturze

28 sierpnia 2019 | Sądy i Prokuratura

Agata 
Łukaszewicz Chodziło o przejęcie prokuratury w celu wykorzystywania jej w bieżącej walce politycznej.

Rok temu Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia upubliczniło raport „Dobra zmiana w prokuraturze". Teraz pojawia się jego kontynuacja. Dokument szczegółowo omawia pogarszające się wyniki statystyczne, odbiegające zdecydowanie od osiąganych w czasach niezależnej prokuratury. Przede wszystkim obnaża faktyczną intencję reformy prokuratury, która bez wątpienia ukierunkowana była na instytucjonalne przejęcie prokuratury w celu wykorzystywania jej w bieżącej walce politycznej.

Raport stał się wielkim sukcesem stowarzyszenia, choć jego przygotowanie łączyło się z wieloma trudnościami w pozyskiwaniu danych i informacji. Był pierwszym dokumentem prezentującym kompleksowo konsekwencje tzw. dobrej zmiany w prokuraturze, która z instytucji mającej stać na straży prawa i strzec praworządności uczyniła narzędzie osiągania partykularnych interesów partyjnych.

Wyodrębniono grupę prokuratorów pozostających w układzie towarzysko-koleżeńskim, skupionych wokół aktualnego kierownictwa prokuratury, wiernych i lojalnych, którzy zastąpili na stanowiskach kierowniczych prokuratorów niezależnych, doświadczonych i kompetentnych, z charakterem.

Dla osiągnięcia tego celu zniesiono kadencyjność na stanowiskach kierowniczych i konkursy na wyższe stanowiska służbowe, by móc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament